Využití tepové frekvence (TF)
Tepová frekvence -tacfit

Objektivním parametrem měření výsledků je tepová frekvence (TF).  Je nutné si uvědomit, že délku odpočinku určuje výška TF. Toto je zvláště důležité v případě intervalových tréninku. TF totiž určuje  míru zotavení, i skutečně vynaložené úsilí. Monitorování TF je přitom jedním z nejpohodlnějších a nejefektivnějších přístupů a tréninku. Tréninkové postupy, které TF v úvahu neberou, neberou v úvahu váš somatotyp, úroveň zdatnosti i současný stav organismu.  Takové přístupy jsou postavené na standardizovaných tabulkách, kterým odpovídá jen malé procento atletů (cvičenců). Daleko větší procento pak má buď nedostatečně intenzivní, případně příliš intenzivní trénink. Pokud hovoříme o TF, musíme zmínit i čtyři pohybové schopnosti potřebné k dosažení vrcholné výkonnosti/zdatnosti:

1.       Základní vytrvalost (fáze 1) – tato schopnost se rozvíjí při TF menší než 75%. Jde fakticky o to dostat se do formy/základní kondice. Pokud se chcete pouze udržet ve zdraví, tato schopnost Vám plně bude stačit.

2.       Tepová vytrvalost (fáze 2) – tato schopnost se rozvíjí při TF 75-85%. Jde o adaptaci srdečně-cévního a dýchacího systému tak, aby pracoval tvrdě, ale bez zbytečně velkého stresu.

3.       Speciální vytrvalost (fáze 3) – tato schopnost se rozvíjí při TF 85-95%. Jde o vylepšování způsobilosti k závodění tím, že zvyšujete výkon svého „motoru“.

4.       Rychlostní vytrvalost a rychlost (fáze 4) – tato schopnost se rozvíjí při TF 95-100%. Jde fakticky o to pohybovat se rychle, v krátkém časovém intervalu, zůstat uvolněný a tolerovat zvýšenou hladinu laktátu ve svalech. 

Trénink s monitorováním TF je výhodný hlavně v tom, že odráží zatížení 24 hodin denně, 365 dnů v roce. Respektuje to zdali jste unavení, přetrénováni, nemocní, podchlazení či naopak přehřátí a díky tomu vám pomůže nastavit tréninkový plán. Při zvýšené TF musíte snížit tempo a naopak.

Na druhou stranu je důležité si uvědomit, že ani TF nemá odpověď na všechny otázky týkající se nastavení tréninku. TF fakticky „pouze“ podává informace o stavu připravenosti organizmu během zatížení. Jde tedy o jakýsi signál, kdy výdej sil/schopností přesahuje současné možnosti (v případě překročení TF max) a jejich „znovuzískání“ – zotavení ze stresu, bude delší, než obvykle, případně hrozí celkové vyčerpání, přetížení organismu a tedy riziko zranění či přetrénování. Co teda TF může ukázat??

-          Správnou intenzitu cvičení pro rozvoj schopnosti v aerobním pásmu

-          Správnou intenzitu cvičení pro rozvoj schopností v anaerobním pásmu

-          Správné množství času stráveného v příslušných tréninkových pásmech

-          Odpovídající čas odpočinku při intervalovém tréninku

-          Odpovídající čas odpočinku mezi jednotlivými tréninkovými jednotkami

-          První známky hrozící přetrénování

-          První známky přehřátí

-          První známky vyčerpání zásobních látek

-          Závodní strategie na delších tratích

-          Ukazuje stav zotavení svalů (srdce pumpuje krev do svalů, aby zajistilo opravu mikrotraumat nebo doplnilo zásoby látek) .